Természeti értékek védelme Gerlán
 

Annak megállapítása, hogy mi minõsül védelem alá helyezendõ természeti értéknek, tudományos, biológiai szakkérdés, ezért Békéscsaba város vezetõi 3 kutatót (dr. Réthy Zsigmond, dr. Domokos Tamás, Kertész Éva) bíztak meg a helyi természeti értékek felkutatására.

Munkájuk végeztével a kutatók a következõ gerlai illetõségû helyi természeti értékeket jelölték meg, mint védendõ "kincseket":

Sajnálatos módon a természetvédelem érdekei nem mindig esnek egybe a gazdasági érdekekkel, így e területekbõl mindössze 3 került védelem alá.
A  Dél-alföldi  Erdészeti Rt. nyilatkozatba adta, hogy nem javasolja az általa gondozott területeket védetté nyilvánítani, hiszen ezeket a területeket eddig is védték és ezután is az üzemi terv alapján védeni fogják. Emiatt került le a listáról a pósteleki erdõtisztás sziki kocsorddal, a pósteleki kardos madársisak tisztása, a gerlai hagyástölgyfa és a fehérnyár hagyásfák.
 
 

A védelemre vonatkozóan a következõ önkormányzati döntés született:

Békéscsaba Megyei Jogú Város Közgyûlésének 11/1997. (III. 27.) számú önkormányzati rendelete a helyi jelentõségû természeti értékek védetté nyilvánításáról
 
1. §

A rendelet célja, hogy a helyi természeti értékeket fenntartsa a jövõ számára és ezzel lehetõvé tegye azt, hogy a védelembe vonható terület élõvilága mint természetes erõforrás a mai állapotban még fellelhetõ formában fennmaradjon, az élõhelyeket, az állat-, rovar- és növényvilágot megóvja a károsodástól.
 

 
6. §

(1) Békéscsaba Megyei Jogú Város Közgyûlése helyi jelentõségû természeti értékké nyilvánítja ... az ó-gerlai Kovácsi- erdõt, a bokros területeket, a csatornát, gyepet, mocsarat és élõvilágot, ezek vegetációját védelem alá helyezi.

(3) Az ó-gerlai Kovácsi-erdõ õrizze meg a jelenlegi erdõ-, bokros, gyepes területét az utókor számára. Biztosítani kell a terület vegetációját, a fajok fennmaradását.

(4) A védelem alá vont területeken véghasznosítás jellegû tarvágást, élõfák kivágását, a bokros területek irtását, beleértve a tisztítást is, tilos végezni. A terület jellege - részleteiben sem - változtatható meg.
 

 
 
 
 
 
 
 
7. §

(1)  Békéscsaba Megyei Jogú Város Közgyûlése helyi jelentõségû természeti értékké nyilvánítja ... országos közút megnevezésû, a magyar állam tulajdonában álló, de a békéscsabai közúti igazgatóság kezelésében álló ingatlanon található gönci (gerlai) platánfasort védelem alá helyezi.

(3) A gönci (gerlai) platánfasor kezelése során törekedni kell arra, hogy a fasor jelenlegi szépsége fennmaradjon. A területen fát kivágni, gallyazni tilos. Az országos közút rendeltetésszerû használatát akadályozó, esetleges fakidõlések észlelése esetén a kidõlés veszélyét vagy a kidõlt fa által okozott forgalmi akadályt haladéktalanul be kell jelenteni a kezelõnek és a jegyzõnek. A kezelõ köteles a veszélyhelyzetet haladéktalanul elhárítani olyan módon, hogy az a védelem alá vont fasorban csak a legkevesebb kárt idézze elõ. A kezelõnek a fenti okok miatt kivágott fát szakszerûen pótolni kell a fasorba illõ fafajtákkal.

(4) A platánfasort, különösen annak a Dobozi út felõl a Veszely felé vezetõ 600 m-es szakaszán, a menetirány jobb oldalán található (a Békéscsaba felõli oldalon) 35 db, míg a menetirány bal oldalán (a Gerla felõli oldalon) 12 db, összesen 47 db platánfát fokozott gondoskodással kell megtartani és szabályszerûen kell kezelnie a kezelõjének.
 

8. §

(1) Békéscsaba Megyei Jogú Város Közgyûlése helyi jelentõségû természeti értékké nyilvánítja ... gerlai védgát és kubikjának növényzetét, vízinövényeit, fáit, facsoportjait, kökény- és galagonyabokrait, a vizes élõhelyeit, gyékényesét, a mocsaras élõhelyeit, a kubikban összegyûlt vizet, állat- és madárvilágát védelem alá helyezi.

(3) A gerlai védgátat és kubikját, ezek növényzetét, állatvilágát, vegetációját meg kell õrizni az utókor számára úgy, hogy az egyrészt fenntartsa a település védelmét, másrészt a töltés talpvonalától a kubikok széléig terjedõ sávon található élõvilág megmaradjon és kárt ne szenvedjen. A területen fákat kivágni nem szabad.

(4) A védelem alá vont terület szépségét a rajta található értékekkel meg kell õrizni és fenn kell tartani.
 
 
 
 
 
 

Nyitó oldal


A Heti Mérleg 1996. december 12-i és 1997. április 10-i száma, valamint Antal Gyöngyinek a Békés Megyei Hírlapban 1997. március 6-án megjelent írása alapján.