A könyvtár alapító okirata nem maradt fenn, de a Gerlai Könyvtár megalakulása valószínűleg 1960-ban történt. Erre utal, hogy a legelső címleltárkönyvet 1960. április 13-án nyitották, ez az 1. leltári számú dokumentum állományba vételi dátuma is.

 

1962-ben a könyvtár külön szobát kapott hozzáépítéssel a kultúrház mellett. (Addig a kultúrház egyik helyiségében helyezték el.)

 

A községi könyvtár működése, állományának gyarapítása a címleltárkönyvek tanúsága szerint 1960-tól 1983 októberéig folyamatos volt.

 

A községi könyvtár mellett párhuzamosan működött az iskolai könyvtár is. Az iskolai könyvtár állományának egy jelentős részét 1979. november 1-én átadta a községi könyvtárnak. Ez 387 könyvtári egységet jelentett, tartalmilag gyermek- és ifjúsági ismeretterjesztő- és szépirodalmat foglalt magába. Ezt követően az iskolai könyvtár állománya főként az oktató-nevelő munkához használható művekből állt.

 

1983-84-ben nagy változások történtek a község életében. Egyrészt 1984. január 1-től Gerla ismét elvesztette önállóságát, Békéscsaba VIII. kerületévé vált. Másrészt – s a könyvtár életében ez jelentette a legnagyobb változást -, a kultúrházat lebontották, s helyére új iskolaépületet emeltek. Ennek oka csak részben volt a kultúrház épületének elavulása. A súlyosabb okot az iskolaépület (a Wenckheim-kastély) életveszélyessé válása jelentette.

 

A lebontásra ítélt épületből nem volt hova költöztetni a könyvtárat. Annak állománya - teljesen rendezetlenül és szakszerűtlenül tárolva - kosarakba került, melyeket „átmenetileg” a pártiroda helyiségébe zsúfoltak be.

 

Az új iskolaépületet 1984-ben adták át. Ez az épület szükségiskolaként épült, vagyis a legszükségesebbeken kívül semmilyen más helyiségekkel nem rendelkezett. A nagytermet elfelezve 1 tanterem és egy „félnagyterem” jött létre. Ebbe a nagyteremből leválasztott tanterembe telepítették be a könyvtárat. A költözködés során a könyvtár katalógusa sajnos megsemmisült, de megmaradtak a könyvtár cím- és csoportos leltárkönyvei, így megállapítható volt, hogy a könyvtári állomány nem sérült. Az iskola épületébe költözéssel egyidejűleg összevonták az iskolai és a községi könyvtár állományát, ezzel a könyvtár kettős funkciójú könyvtárrá alakult. Az összevonáskor a községi könyvtár állománya 4302 db könyvből, az iskolai könyvtár állománya 490 db könyvből és 14 db hanglemezből állt.

 

A könyvtár elnevezése ekkor VIII. Kerületi Könyvtár volt, mely 1996-ban Gerlai Könyvtárra változott. Az intézményrendszer többszöri átszervezésének következményeként 2006 és 2013 között a Gerlai Általános Művelődési Központ könyvtáraként, 2013. augusztus 1-től 2017. július 31-ig a Hajnal-Lenkey-Jázmin Utcai Általános Művelődési Központ könyvtáraként üzemelt.

 

A kettős funkciójú könyvtár működése, állományának alakítása 1985. májusa óta ismét folyamatos.